wtorek, 22 lutego 2011

rozstępy w ciąży

Rozstępy tworzą się w skórze. Ich powstawanie jest ściśle związane z upośledzeniem fibroblastów, komórek produkujących w skórze włókna kolagenu i elastyny. Te białka tworzą uporządkowaną sieć, dzięki której skóra jest jędrna, sprężysta i właściwie napięta. Włókna kolagenu są bardzo odporne na rozciąganie – dowiedziono, że by zerwać włókno kolagenowe o średnicy 1 milimetra, trzeba by do niego przywiązać odważnik o wadze 10 kilogramów.

Dieta przeciw rozstępom

Powinna być bogata w składniki odżywcze, zwłaszcza w cynk, który poprawia kondycję skóry. Naukowcy udowodnili, że zbyt mała ilość cynku w diecie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów, bo ten pierwiastek bierze udział w syntezie kolagenu. O cynku warto pamiętać również z innego, ważniejszego powodu: jego niedobór zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych u dziecka. Cynk w dużych ilościach znajduje się w mięsie, podrobach, żółtym serze, kaszy gryczanej, pestkach dyni, orzechach czy grochu.

pamiętajo kremach:)

O skórę brzucha zacznij dbać od momentu, gdy dowiesz się o ciąży. Najlepsza profilaktyka to wcieranie dwa razy dziennie kremu ujędrniającego i zapobiegającego rozstępom. Takie kosmetyki działają dwukierunkowo. Zawarte w nich składniki – wyciągi z bluszczu, kasztanowca, skrzypu, przywrotnika – poprawiają pracę fibroblastów i stymulują przemianę materii w tkankach skóry, uelastyczniają skórę, przygotowując ją na nadmierne rozciąganie. Uwaga: niektóre z tych kremów można stosować dopiero od 4. miesiąca ciąży, ze względu na brak badań dotyczących ewentualnego wpływu na płód.

Peeling

Raz, dwa razy w tygodniu warto zrobić również delikatny peeling całego ciała, dzięki czemu kremy lepiej się wchłoną. Kosmetyki zapobiegające rozstępom powinnaś stosować przez całą ciążę. Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, skorzystaj z zabiegów uelastyczniających w salonie kosmetycznym (koniecznie powiedz kosmetyczce, że jesteś w ciąży).

Masowanie

Dużo dobrego może zdziałać również masaż skóry – w salonie albo w domu. Samodzielnie możesz masować skórę np. szorstką gąbką pod prysznicem, okrężnymi ruchami. Intensywniej masuj uda, biodra i pośladki, delikatniej – brzuch. Nie zapominaj o piersiach – masuj je delikatnie, omijając sutki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz